Yelken Kalıp Projesi - trexDCAS

1990 yılında YELKEN MADENİ EŞYA SAN.TİC.LTD. olarak kuruluşunu gerçekleştiren firma, 90’lı yılların başında PVC Kapı ve Pencere Aksesuarları sektöründe de faaliyetlerine başlamış, aynı dönemde otomotiv sektörü için fren sistemleri saç aksamı tedarikçiliğinİ yapmıştır.

2005 yılı itibarı ile Bosch Siemens tedarikçiliğini bırakarak, tamamen PVC aksesuar sektörüne yoğunlaşmıştır. Bu amaçla ispanyolet üretim hattı, montaj hattı, kapı-pencere kolu ve diğer aksesuarlar ile ilgili tezgah ve ekipman yatırımlarını arttırmıştır. Faaliyetlerinde kaliteli ürün ve mutlak müşteri memnuniyetini ilke olarak benimseyen firma, PVC Kapı Pencere aksesuarları sektöründe de hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş ve sektörün öncü firmalarından biri durumuna gelmiştir.

2006 yılı itibarı ile YELKEN KALIP A.Ş. olarak ticari yapısını değiştirerek faaliyetlerini sürdüren firma, 2007 yılı itibarı ile ISO 9001:2000 Kalite Belgesini alarak organizasyon ve faaliyetlerindeki kaliteli ürün ve müşteri memnuniyeti hedeflerini üst seviyeye taşımıştır. Sektörde öncü marka olma hedefiyle standardizasyon ve AR-GE çalışmalarına ağırlık verilmekle beraber insan kaynakları değerlendirmeleri ve eğitim faaliyetlerini ön planda tutmaktadır.

Trex DCAS projesi kApsamında toplam 26 istasyondan veri toplanarak canlı üretim ve verimlilik takibi yapılmaktadır.